A feles alkotmányozás másnapján, avagy a káosz forgatókönyve
A feles alkotmányozást támogató, azaz egy kormányváltás esetén az alkotmányozó többséggel nem rendelkező jelenlegi ellenzéki pártok számára az Alaptörvény korrekcióját...
Az alábbi rövid példák célja bemutatni, hogy ha komolyan vett kormányzati céllá válik a jó közpolitika-alkotás, akkor milyen újszerű eszközökkel fejleszthető a döntéshozatal.
1. Tervezés – Jó lenne, ha előre látnánk, hogy két év múlva miről fog dönteni a Kormány vagy az Országgyűlés?
Az Egyesült Királyságban egy, fontos ügyekben két évre előre szóló szabályozási program tartalmazza a döntések ütemezést, részletes ismertetését, várt költségeit és az abból származó bevételeket, valamint a már elkészített hatásvizsgálatok elérhetőségét.
2. Zöld és Fehér Könyvek – Jó lenne, ha egy új felsőoktatási törvény szövegezését a célokról, intézkedésekről az érintetteket, az érdekelteket és a hozzáértőket bevonó társadalmi vita előzné meg?
Az Európai Unió Bizottsága a döntéshozatali eljárás legelején Zöld Könyvet bocsát ki, amely ösztönzi a tárgykört érintő európai szintű szakmai vitát, s amely számos lehetséges intézkedési variációt tartalmaz. A Bizottság a jogi szabályozás szövegezése előtt javaslatait magyarázó és indokoló formában Fehér Könyvben is kiadhatja, ami a további vita alapja lehet.
3. Kötelező hatásvizsgálatok – Jó lenne, ha valaki előre kiszámolná, hogy a NYENYI-lap kitöltése (és megszüntetésének sokadik elhalasztása) milyen éves költséget jelent a vállalkozások számára?
Az Egyesült Királyságban minden közpolitikai döntést előzetes hatásvizsgálat előz meg, kiterjed a szabályozás alternatíváinak vizsgálatára, költség-haszon elemzésre, kockázatelemzésre; lehetőség szerint minden hatást pénzügyi hatásként számszerűsíteni kell. Ezt a munkát online adminisztrációsteher-számláló segíti.
4. Nyelvi projekt – Jó lenne megérteni, hogy mi van a jogszabályokban?
Németországban az igazságügyi miniszter ösztönzi a nyelvi szakértők bevonását a jogszabály-előkészítésbe, és lehetőség van a Német Nyelvi Társaság előzetes véleményének kikérésére.
5. Közös hatálybalépési időpont – Jó lenne, ha előre lehetne tudni, hogy mikor milyen szabályozásra kell felkészülni?
Az Egyesült Királyságban a gazdaságra vonatkozó bármilyen szabályozást április 6-án vagy október 1-jén lehet hatályba léptetni, így egy évben legfeljebb két időpontban lehet változásra számítani.
A feles alkotmányozást támogató, azaz egy kormányváltás esetén az alkotmányozó többséggel nem rendelkező jelenlegi ellenzéki pártok számára az Alaptörvény korrekcióját...
A kormány a saját rendszerében nem hibázott a veszélyhelyzeti kormányrendeletek hatályának meghosszabbításakor. Kár, hogy ez a rendszer olyan feleslegesen bonyolult,...
Az emberminisztérium az iskolákra és óvodákra vonatkozó koronavírus protokoll keddi, az emelkedő fertőzésszámokra reagáló szigorításában azt írja elő, hogy „az...
Tart ugyan még a büntetőeljárás, de már ott járunk, hogy szinte minden politikai párt szigorítana a gyermekpornográfia büntetésén, miközben a...