Így írnánk mi

Két alkotmányjogász közjogról, közigazgatásról, a jó kormányzásról

alkotmányjog

Mi is a szövege a médiatörvénynek?

A médiahatóság honlapján a Magyar Közlönyben megjelenttől eltérő szöveggel szerepel a médiatörvény. Ebből volt aki azt a következtetést vonta le, hogy a hatóság önkényesen írta át a törvényszöveget. A változtatásról azonban maga az Országgyűlés döntött, de még hogy.

A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXV. törvényt az Országgyűlés 2010. december 21-én hajnalban fogadta el, azt a Magyar Közlöny 2010. december 31-i tavalyi 202. számában hirdették ki.

 

Miután – mint ezt korábbi posztunkban leírtuk – hosszú huzavona után végül mégis megmaradt a bíróságok joga a médiahatósági bírságdöntések végrehajtásának felfüggesztésére, az alkotmányügyi bizottság (nyilván nem függetlenül a médiahatóság álláspontjától) úgy érezte, hogy még január 1-je előtt kell egy szabály a médiatörvénybe, ami gátat szab a bírósági eljárások elhúzódásának. Ennek érdekében zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be – a médiaügyekhez természetesen semmilyen módon nem kapcsolódó – az egyes cégjogi és társasági jogi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz, ami harmincnapos határidőt ír elő az első és a másodfokú bírósági eljárásra is. A zárót és magát a cégjogi törvényt az Országgyűlés 2010. december 23-án elfogadta.

A csavar ott kerül a történetbe, hogy a cégjogi törvény 2010. évi CLXXXV. törvényként a Magyar Közlöny tavalyi 201. számában, azaz a médiatörvény kihirdetése előtt hirdették ki, az érintett szakasz szövege pedig a következő lett:

Még ki nem hirdetett törvény módosítását hirdették tehát ki, emellett a módosítás nem tartalmazza a módosított törvény pontos megjelölését.

A sajtóban megjelenő félreértések önmagukban is mutatják, hogy a törvényalkotói és -kihirdetői gyakorlat nem szolgálja a jog biztonságát. Nekünk azonban van egy plusz kérdésünk: kifejtette-e a kívánt hatást a módosítás, valóban megváltozott-e a kihirdetett törvényszöveg? A mi álláspontunk szerint erre két okból nem kerülhetett sor.

Egyrészt a módosítandó törvény sem a cégtörvény kihirdetéskor, sem annak hatálybalépésekor (2010. december 31-én 00 órakor) nem volt kihirdetve, márpedig a jogtudomány szerint a módosító rendelkezés ekkor fejtheti ki hatását (ellenkező esetben, ha egy hatályos módosító rendelkezést bármikor “be lehetne váltani”, akkor a későbbi módosításokat is felülírhatná egy korábbi módosítás).

Másrészt a módosított törvény nem azonosítható egyértelműen. A módosítás átvezetéséből az is következhetne, hogy ha az Országgyűlés bármely okból azonos címmel új törvényt fogad el a következő hónapokban, annak is az idézett szöveg lenne a 164. §-a. Ez az értelmezés persze ellentétben áll az Országgyűlés nyilvánvaló szándékával (természetesen mi is tudjuk, hogy azt a médiatörvényt akarták módosítani), de erről azt gondoljuk, hogy úgy kell tudni megalkotni a törvényeket, hogy ne a szándék, hanem a szöveg legyen irányadó az érvényesség vizsgálatakor.

Mi ezekben a formai kérdésekben sokkal szigorúbbak vagyunk, mint a jogászok többsége, a jog pedig hasonlóan vitatható helyzetekben ténylegesen az, amit a gyakorlat aztán alkalmazni is fog. Itt pedig nyilván sokat számít majd, hogy a kereskedelmi forgalomban hozzáférhető legnagyobb jogszabálytár a módosítást átvezette, de sem ebből, sem az immár Nemzeti Jogszabálytárban való egységes szövegű közzétételből nem következik az egybeszerkesztett szöveg hitelessége (hiteles csak a Magyar Közlönyben megjelent szöveg lehet), azaz a módosítás megtörténte vitatható marad.

Ami történt, nem egyszerű technikai hiba, hanem az egyik legrosszabb, ami az írott joggal történhet. Ha már az is alappal vitatható, hogy mi egy hatályos törvény szövege, akkor mihez mérjék a jog címzettjei a magatartásukat?

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás