Így írnánk mi

Két alkotmányjogász közjogról, közigazgatásról, a jó kormányzásról

alkotmányjog

Például Gyömrő

A 46,8% által választott önkormányzat döntését 50% írhatná csak felül.

Gyömrőn vasárnap a választók 18 százalékának, összesen 2270 lakosnak a részvétele mellett (1778 igen és 484 nem szavazattal) érvénytelen lett a helyi Horthy Miklós park névadásának visszavonására irányuló helyi népszavazás. Aligha kerül ez majd be a történelemkönyvekbe (még a gyömrői helytörténeti kiadványokba se nagyon), szerintünk azonban igen jól mutatja a közvetlen demokrácia jelenlegi állapotát Magyarországon.

Az érvénytelenség nem okozott meglepetést, minthogy az összes választópolgár több mint felét elérő érvényességi limit elérése eleve irreális volt. Kevés ember szeret felesleges dolgot csinálni, úgyhogy nyilván ez a tudat se tett jót a részvételnek. A többi otthonmaradó közül meg persze lehetetlen kiválogatni, hogy ki az, akit úgy általában nem érdekelnek a helyi ügyek (agglomerációs településről lévén szó, ez a szám valószínűleg viszonylag magas), ki az, akitől bárkiről nevezhetnének el közterületet, mert fontosabb dolgok foglalkoztatják, s ki az, aki a Horthy iránti megbecsülés jeleként, az önkormányzat döntését támogatva maradt otthon. Az sem meglepő (országos ügyben is láttunk már ilyet, például a 2004-es országos népszavazásnál), hogy az alacsony részvételnek rögtön van magyarázata:

Mezey Attila (Gyömrő 2000 Kör) alpolgármester – saját véleményét tolmácsolva – úgy fogalmazott: a lakosság 82 százalékának távolmaradása az urnáktól azt jelzi, hogy a helyiek nem kívánják megváltoztatni az önkormányzat korábbi döntését, mely szerint a volt Szabadság téren lévő parkot tavaly nyár óta Horthy parknak hívják. Mivel a gyömrőiek úgymond „szentesítették” az átnevezést, etikátlan lenne, ha az önkormányzat másképp döntene, vagyis nincs miért visszatérni az ügyre – tette hozzá az alpolgármester.

Szentesítésnek azért ez elég halovány. Sőt, pont ez az érvelés mutatja meg azt, hogy mennyire billeg a két választói döntés legitimációjának összevetése: önkormányzati képviselőket ugyanis 1994 óta érvényességi küszöb nélkül választunk (és országgyűlési képviselőket is így fogunk 2014-től), míg a helyi népszavazás érvényességi küszöbe 50%+1 szavazat (és tavaly óta az országos népszavazásé is). Ez például a konkrét ügyben azt jelenti, hogy a 2010-ben 46,82%-os részvétel mellett megválasztott önkormányzat egy-egy, népszavazásra bocsátható döntését a nép ugyanekkora részvétellel nem tudná elvonni – míg mondjuk a településen egy időközi választás részvételi aránya se lett volna most vasárnap 30-40%-nál magasabb. Ez jól mutatja, hogy mai formájában a népszavazás intézménye – amellett persze, hogy pénzkidobás – csak arra jó, hogy feleslegesen frusztrálja azokat, akik részt vesznek benne, de még akkor sem fut sikeresen végig, ha valós (a választási részvétellel azonos) választói igény van a kérdés eldöntésére.

A népszavazás nagyon sok mindenre nem megoldás, de ami most van, az mégiscsak túlzás. Ceterum censeo: a népszavazás érvényességi küszöbét le kell szállítani (például – mint korábban az országos népszavazásnál – a választópolgárok negyedének azonos szavazatát megkövetelve), s ennek legfontosabb haszna a demokrácia újjáélesztésében éppen a helyi szinten lenne.

(A kép forrása a www.gyomro.hu)

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás