Így írnánk mi

Két alkotmányjogász közjogról, közigazgatásról, a jó kormányzásról

alkotmányjog

Megértjük az FM-et: tényleg nehéz követni, hogy ki milyen biztos

Nem csoda, hogy a kormányban se mindig látják át, kit mire neveztek ki: 51 kormánybiztos, miniszterelnöki biztos és megbízott, illetve miniszteri biztos ül szerte a kormányzatban, akiknek együttesen már a havi bérköltsége is 40 millió forint körül jár, pedig ezek mellé a posztok mellé a legtöbb esetben tágas iroda, titkárság, jól fizetett titkárságvezető és szolgálati kocsi is dukál. Hiába volt az előző kormányzati ciklus végén tabula rasa, máris népes politikai vezetői kaszt épült ki a minisztériumokban a rendes szervezeti hierarchián kívülre is.

Nagy figyelmet kapott a napokban Horváth István országgyűlési képviselő, volt szekszárdi polgármester és miniszteri biztos esete, aki az előző ciklusban úgy járt el egy bő éven át a VM miniszteri biztosaként, hogy kinevezését bejelentették ugyan, de az ehhez szükséges miniszteri utasítás hiányában valójában nem nyerte el a tisztséget. Bár Horváth díjazás nélkül látta el feladatát, de a nyilvánvaló adminisztratív hibát menteni igyekvő FM-es védekezés (nem is miniszteri biztos, hanem miniszteri megbízott volt korábban Horváth képviselő úr) rávilágít arra, hogy nehéz a kormányzati tisztségek jelenlegi rendszerében biztosra menni.

Lehetnek olyan helyzetek, amelyekre tényleg az a legjobb megoldás, hogy a rendes, miniszter-államtitkár-helyettes államtitkár hierarchiából kilépve lássanak el egy kormányzati feladatot. Ezt jelenleg a kormányzati szervezeti törvény szerint négy különböző tisztség is szolgálja, azonban – éppen azért, hogy a jól hangzó titulusok osztogatása és megszerzése utáni vágy ne hozzon létre áttekinthetetlen szervezetet – a törvény kifejezetten tiltja, hogy ezeken felül más elnevezéssel kormányzati feladatokat adjanak valakinek. Na, ezt a tilalmat sérti meg az FM akkor, amikor utólag a miniszterelnöki megbízott mintájára kitalálja a miniszteri megbízottat.

A kormány-, miniszterelnöki és miniszteri biztosok, valamint a miniszterelnöki megbízottak összlétszáma 51, azaz nagyjából feleannyi, mint amennyi helyettes államtitkár ma hivatalban van. Ugyanakkor viszont túlnyomó többségük meg is kapja a törvényi maximumnak megfelelő – illetve néhány miniszteri biztosnál ennél alacsonyabb, 400.000 forint körül megállapított – javadalmazást. Emellett a kinevezettek között sok a masszív tisztséghalmozó:

Deutsch Tamás helyzete a legérdekesebb. Neki miniszterelnöki biztosként a törvény eltérést nem engedő szabálya alapján járna az államtitkári juttatás a titkársága mellé, de európai parlamenti képviselői megbízatásától nyilván nem függetlenül nemes egyszerűséggel az szerepel a kinevezéséről szóló miniszterelnöki utasításában, hogy nem jár neki. Szőcs Géza ex-államtitkár jelenleg egyszerre kulturális ügyekben szaktanácsot adó miniszterelnöki megbízott és a 2015. évi Milánói Világkiállítással foglalkozó miniszteri biztos, igaz, javadalmazást az utóbbiért nem kap. Guller Zoltán egyszerre fizetett miniszteri biztos (a Nemzeti Táboroztatási Koncepció kidolgozásáért felel) és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Budai Gyula jelenleg csak országgyűlési képviselő és miniszteri biztos (KKM, orosz embargó, helyettes államtitkári díjazással): ez neki semmi, hiszen korábban egy ideig egyszerre volt országgyűlési képviselő, vidékfejlesztési államtitkár és elszámoltatási kormánybiztos. Érdekesség, hogy most többet kereshet, mint amikor még ennél is több posztja volt, hiszen a miniszteri biztosi javadalmazás mellett felvehető a képviselői tiszteletdíj egésze. Képviselő és fizetett miniszteri biztos egyébként még Tiffán Zsolt (NFM, Duna-Dráva fejlesztés) és Szatmáry Kristóf is (Miniszterelnökség, a kereskedelmi politika összehangolása, emellett még a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, és akkor most a közeli hozzátartozói által betöltött posztokat most fel sem soroltuk).

Összességében a miniszterelnöki alárendeltségben működő négy kormánybiztos és három miniszterelnöki biztos száma még önmérsékletre vall egy ennyire erősen központosított kormányzati működési modellben, ugyanakkor – a nyilvános feladatlistával nem is rendelkező – miniszterelnöki megbízottak egy része azért kilóg ebből a skatulyából: Kerényi Imrét és Deutschot például feladataik alapján elég nehéz lenne valamilyen elv alapján külön kalapba tenni, egyikük mégis minisztelnöki biztos, a másikuk pedig miniszterelnöki megbízott.

A miniszteri biztosoknál azonban egyáltalán nem látszik következetes rendszer, pedig ott viszont tényleg hasznos lenne, ha a belső hierarchiát csak ott bontanák meg, ahol ezt egy rövid távú, a hathónapos megbízási időbe beleférő feladat indokolja. Ehhez képest az látszik, hogy a legtöbb tárca inkább azért használja ezeket a kinevezéseket, mert a szervezeti érdek minél több kiosztható sarzsit kíván meg. Sokat elmond, hogy a költségvetésért felelős NGM-nél már hosszabb ideje egyetlen miniszteri biztost sem neveztek ki, mint ahogy az is, hogy VM-nél, majd az FM-nél négy egymást követő miniszteri biztosi mandátumot is kiszolgált Kiss Elizát  tavaly ősszel kifejezetten helyettes államtitkári kinevezésének tényére hivatkozva mentette fel Fazekas Sándor a miniszteri biztosi teendők alól.

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás